ΠΥΡΓΟΣ 99
2013 - 2014

Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2013

Νίκη στα Λεχαινά μετά από ένα συναρπαστικό ματς

Νίκη με σημαντική βαθμολογική σημασία στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Α2 ΕΣΚΑΗ πέτυχε η ομάδα του Βασίλη Παπαδόπουλου, που παρατάχθηκε χωρίς τους Κουρκούτα και Διαμαντόπουλο(τραυματίας) επί της Α.Ε. Λεχαινών με 52 - 56. Οι Πυργιώτες μετά από ένα εκπληκτικό πρώτο  δεκάλεπτο όπου πέτυχαν 27 πόντους και 6 τρίποντα, κράτησαν την διαφορά των 17 πόντων στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι με όπλο την πίεση μείωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο στους 12, και εκμεταλλευόμενοι την κούραση των αντιπάλων, ισοφάρισαν το σκορ σε 46 - 46 τέσσερα λεπτά πριν την λήξη. Οι παίκτες του Πύργου 99 ξαναπήραν την ψυχολογία μετά από 5 κρίσιμους πόντους και παρόλο την αποβολή με 5 φάουλ του Στεφανόπουλου έβγαλαν κρίσιμες άμυνες που τους έδωσαν την πολύτιμη νίκη. Επόμενο κομβικό ματς για τον Πύργο 99 , την επόμενη Τετάρτη στον Πύργο με τις Ιτιές.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10 - 27 , 21 - 38 , 32 - 44 , 52 - 56

ΑΕ Λεχαινών (Δαμιανός): Τσακουμάκος , Παπαδόπουλος 21(3) , Στεφανίδης 10(1), Τσακουμάκος Γ., Μανωλόπουλος 8(2), Κολλιόπουλος , Μάρκου 13, Καράμπαλης

ΠΥΡΓΟΣ 99(Παπαδόπουλος): Στεφανόπουλος 3(1), Μάρκος 4, Μαντάς 13(2), Μάρρας 1, Παπαδόπουλος 10, Κόλλιας 18(4), Τριανταφύλλης 7(2).