ΠΥΡΓΟΣ 99
2013 - 2014

Κυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012

Δύσκολη νίκη επί του Ν.Ε.Ο. Ληξουρίου

Η ομάδα του Πύργου δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το καλό της ξεκίνημα στο σκοράρισμα, και δεν κράτησε τη διαφορά των 15 πόντων που είχε χτίσει στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα οι μαχητικοί νεαροί παίκτες των φιλοξενούμενων να βρίσκονται κοντά στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο μειώνοντας ακόμα και στο καλάθι. Πολλά λάθη από την πίεση των φιλοξενούμενων  οι οποίοι ανανέωσαν πολλές επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ καθώς και η κακή εκμετάλλευση του αιφνιδιασμού, έκαναν το ματς ντέρμπι μέχρι και τα μισά της τέταρτης περιόδου. Οι παίκτες του Βασίλη Παπαδόπουλου από κει και πέρα στηριζόμενοι στην εμπειρία τους ,  κράτησαν την διαφορά των 4- 6 πόντων , και την διεύρυναν στο τέλος στο 65 - 57.
΄Ηταν το τελευταίο ματς για τις δύο ομάδες στο 2012 και το πρώτο της 12ης αγωνιστικής της Α2 ΕΣΚΑΗ που βρίσκει τον Πύργο 99 στις 5 νίκες και 7 ήττες και τον ΝΕΟΛ στις 3 νίκες και 9 ήττες. . Συνέχεια για τους Πυργιώτες στο τελευταίο ματς του πρώτου γύρου εκτός με τον Αχαιό Σαραβαλίου.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20 - 11 , 36 - 27 , 55 - 45 , 65 - 57

ΠΥΡΓΟΣ 99(Παπαδόπουλος): Μαντάς 2, Στεφανόπουλος , Τριανταφύλλης 10(1), Μάρρας 2, Κόλλιας 2, Διαμαντόπουλος 10, Κουρκούτας 19(3), Παπαδόπουλος 15, Μάρκος 5(1).

ΝΕΟ Ληξουρίου(Τζουγανάτος): Λεγάτος 2, Μπακούρος 4, Βολταίρας 2, Αντωνάτος 2, Συνοδινός 14(2), Παγώνης ,Ματζαβίνος 11(1), Βολταίρας 11(1), Πρεντάνος 11(1).

- To Διοικητικό Συμβούλιο και οι αθλητές του Πύργου 99 ευχαριστούν τις επιχειρήσεις 'Ευάγγελος Σαμαράς και ΣΙΑ Εμπόριο Αλουμινίου' και 'Ηλειακή Μελισσοκομία Στεφανόπουλος' για την χορηγία τους στο Σωματείο.