ΠΥΡΓΟΣ 99
2013 - 2014

Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2014

Μεγάλο ντέρμπι στην Αμαλιάδα με νίκη του Υπερίωνα στην δεύτερη παράταση!

Σε ένα παιχνίδι που δύσκολα επαναλαμβάνεται ο γηπεδούχος Υπερίωνας επικράτησε στην δεύτερη παράταση του Πύργου 99 με 86 - 78!  Στο ντέρπι της Ηλείας οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να πάρουν την νίκη νωρίτερα, ο μεν Υπερίωνας στην κανονική περίοδο μιας και προηγήθηκε με 6 πόντους 1 λεπτό πριν την  λήξη, αλλά οι Πυργιώτες ισοφάρισαν με δύο τρίποντα των Σκίπη και Συναδινού, ο δε Πύργος 99 στο τέλος της πρώτης παράτασης ενώ είχε προβάδισμα 3 πόντων 40 δεύτερα πριν την λήξη και υπέπεσε σε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων στο Στεφανίδη. Ο κορυφαίος αθλητής του Υπερίωαν ευστόχησε και στις 3 βολές και οι Πυργιώτες υπέπεσαν σε βήματα στην τελευταία επίθεση. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο με μικρές διαφορές του εύρους 3 έως 7 πόντων εκατέρωθεν και στην δεύτερη παράταση οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά και να παρουν το ροζ φύλο αγώνα. Σημειωτέον και οι δύο ομάδες έχουν παράπονα για διαφορετικούς λόγους από την διαιτησία των Κρεσταινίτη  - Ελ Ανυ.  Οι Πυργιώτες θα τα παίξουν όλα για όλα για την παραμονή τους στην Α2 ΕΣΚΑΗ στο ματς της άλλης Τετάρτης στον Πύργο με τον ισόβαθμό τους Αιγέα!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  19 - 22 , 30 - 37 , 49 - 46 , 66 - 66  1η παρ. 72 - 72 2η παρ. 86 - 78

ΥΠΕΡΙΩΝΑΣ (Φωτόπουλος): Κολοτούρος 14(1) , Κίντος 4, Αναστασόπουλος 7 , Παπαδόπουλος 3 , Βισβάρδης , Στεφανίδης 25(6) , Μάρκου 14 , Τατάνης , Αδαμόπουλος 2 , Ρέτσης 17

ΠΥΡΓΟΣ 99(Συναδινός ) : Μάρκος 6 , Μαντάς 8(1) , Παφιώλης , Σκίπης 13(2) , Τριανταφύλλης 7(1) , Διαμαντόπουλος 16(2) , Γεωργακάκος 2, Συναδινός 13(2) , Σπηλιόπουλος 13.