ΠΥΡΓΟΣ 99
2013 - 2014

Τετάρτη 28 Νοεμβρίου 2012

Μεγάλη νίκη επί της ΣΦΗΚΑΣ με 52 - 47

Μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της πέτυχε η ομάδα του Πύργου στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Α2 ΕΣΚΑΗ επί της αήττητης και φιλόδοξης φέτος  ΣΦΗΚΑΣ στο κλειστό του Πύργου. Μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό από τους φιλοξενούμενους στο 1ο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Βασίλη Παπαδόπουλου, ισορρόπησαν το ματς στην δεύτερη περίοδο , και προηγήθηκαν με 28 - 24 στο ημίχρονο. Με όπλο τις καλές άμυνες και πολλά επιθετικά ριμπάουντ οι παίκτες του Πύργου 99 προηγήθηκαν ακόμα και με 8 πόντους στην τέταρτη περίοδο , και απειλήθηκαν μόνο στα τελευταία 2-3 λεπτά από την πίεση των παικτών της ΣΦΗΚΑΣ, που έφτασε σε απόσταση ενός πόντου περίπου 1.30΄΄  πριν τη λήξη του αγώνα. Η ψυχραιμία και η ευστοχία του Άγγελου Μαντά σε 4 βολές όμως έφερε την μεγάλη νίκη που δίνει μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα στο θέμα της παραμονής. Ήταν άλλο ένα ματς με ομάδα με υψηλούς στόχους , όπου η ομάδα του Πύργου ήταν ανταγωνιστική. Επόμενο εκτός έδρας ματς την Δευτέρα στις 7 το απόγευμα στο γήπεδο των Ροίτικων, με αντίπαλο τη Γαλήνη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14 - 18 , 28 - 24 , 39 - 31 , 52 - 47

ΠΥΡΓΟΣ 99(Παπαδόπουλος) : Στεφανόπουλος 5(1) , Μάρρας 5(1), Μαντάς 7(1) , Παπαδόπουλος 10, Κόλλιας 3(1) , Διαμαντόπουλος 16(1) , Τριανταφύλλης 6(1)

ΣΦΗΚΑ(Φραγκοπαναγιώτης): Μαυροειδής, Παπαδόπουλος 8, Κανελλόπουλος 6, Κοντώσης 8(2) , Τζαμάκος 5, Παναγόπουλος 11, Βασιλείου , Λίτσος , Ζέβλας 9