ΠΥΡΓΟΣ 99
2013 - 2014

Κυριακή 22 Απριλίου 2012

Ξανά στο τελευταίο δευτερόλεπτο: ΠΥΡΓΟΣ 99 - Α.Ε.Κ. Κάτω Παναγιάς: 49 - 47

Η πρωταθλήτρια ομάδα του 2ου ομίλου της Β΄ ΕΣΚΑΗ πέτυχε ξανά μεγάλη ανατροπή στο παιχνίδι με την Κάτω Παναγιά και κυριολεκτικά έκλεψε τη νίκη. Οι Πυργιώτες παρατάχθηκαν χωρίς τους Κουρκούτα , Χαραλαμπόπουλο και Κουτσόπουλο και δεν μπόρεσαν να βρουν σταθερό ρυθμό στο παιχνίδι τους δίνοντας την ευκαιρία στους μαχητικούς φιλοξενούμενους να έχουν μικρό προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.Μάλιστα η διαφορά έφτασε και τους 7 πόντους 3 λεπτά πριν την λήξη αλλά η ομάδα του Βασίλη Παπαδόπουλου (που ήταν κορυφαίος για μια ακόμη φορά), είχε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει το ματς με πολύ καλές άμυνες στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα του Πύργου ήταν πίσω στο σκορ με 45 - 46 ,  30΄΄ πριν την λήξη, έχασε επίθεση και έκανε φάουλ στα 10΄΄. Ο Ματσάνκος ευστόχησε σε μία βολή και ο Παπαδόπουλος κέρδισε φάουλ στη συνέχεια 4΄΄ πριν το τέλος. Ευστόχησε και στις 2 βολές, και στην επαναφορά με κλέψιμο ο Στεφανόπουλος κυριολεκτικά με τη λήξη του ματς πήγε μόνος του στο lay-up και πέτυχε το νικητήριο καλάθι για τον Πύργο 99. Μεγάλη εμφάνιση και για τον Κυριάκο Μάρρα με 5 τρίποντα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14 - 15, 27 - 29 , 35 - 38 , 49 - 47

ΠΥΡΓΟΣ 99(Παπαδόπουλος): Στεφανόπουλος 4, Μάρκος 3(1), Γιαννόπουλος 6, Μάρρας 19(5), Γιαννακόπουλος 2, Παπαδόπουλος 13(1), Κωσταρέλλος 2

Α.Ε.Κ. Κάτω Παναγιάς(Κουκουζέλης): Ματσάνκος 2, Περικλέους 13(1), Φιτσάλος Επ. 9(1), Ξάνθος 2, Αρχιμανδρίτης Θ. 4(1), Φιτσάλος Ε. 2, Τσακουμάκος Ι. 9, Αρχιμανδρίτης Γ. 4, Ροζάκης 3, Τσακουμάκος Στ.